Quentifiers Konu Anlatımı

kitaplik2

Quantifiers-MİKTAR BELİRLEYİCİLER Much/Many/Some/Any/A little/A few/Little

İngilizce’de kafa karışıklığına sebep olan ve kullanımlarında öğrencilerin sorun yaşadığı bir konudur miktar belirleyiciler. İngilizce miktar belirleyiciler konusunun iyi anlaşılması öncelikle bunların sıklıkla kullanımına bağlıdır. Miktar belirleyiciler konusunda başarı için bir diğer konu, Nouns (isimler) konusunun iyi bilinmesi gerekmektedir.Günlük İngilizce’de much ve many quantifiers olarak olumlu cümlelerde sıklıkla kullanılmamasına rağmen, olumsuz ve soru cümlelerinde yaygın bir şekilde kullanılır. Günlük dilde “Lots-lots of” ve
“Plenty-plenty of”kullanımı tercih edilmektedir. Olumlu cümlelerde much ve many
kullanımı daha resmi bir ifade içerir. Konunun sonunda hazırlamış olduğumuz testleri çözmek de konuyu daha iyi anlamanıza yardım edecektir.

Much Konu Anlatımı

Much’ı tekil sayılamayan (Uncountable/non-count nouns) isimlerle kullanmaktayız. Genellikle soru ve olumsuz cümlelerde daha sık kullanılır. Sayılamayan isimleri (Nouns) konusunda detaylı olarak anlattık ama kısaca hatırlamak gerekirse Air(Hava), Water(Su), Rice(Pirinç), Anger(Öfke), safety(Güvenlik) sayılamayan isimlere örnek verilebilir.

I don’t like much salt in my food
Yemeklerde çok fazla tuz sevmiyorum

Konuya Diğer Sayfadan Devam Et