İngilizce Zamanlar

 

İngilizce Zamanlar (İngilizce Tense’ler)

İngilizce Zamanlara tek sayfada ulaşabileceğiniz bir sayfa hazırladık. İngilizce’de zamanları neden öğrenmeliyiz ? Çünkü ifade etmeye çalıştığımız fiilin zamanını başka türlü karşı tarafa aktaramayız. Örnek vererek açıklamaya çalışalım. Yüzmek fiilinin karşılığı “Swim”dir. Şimdi bu fiil ile ilgili cümleler düşünelim.

Ben iyi yüzerim demek istiyoruz. Bu cümleyi Simple Present tense (Geniş Zaman) olmadan yapamayız. Berk çok iyi yüzdü ifadesinde ise mutlaka Simple Past (Di’li Geçmiş Zaman) i
biliyor olmamız gerekiyor. Aynı ifadeyi Present Perfect Tense ile yapmamız da mümkün. Ancak bu iki zaman arasında kullanım farklılıkları bulunmakta

İngilizce Zamanlar konusu çoğu insanın düşündüğünden daha kolaydır. Özellikle temel ve çok kullanılan beş, altı zamanı öğrendikten sonra bir çok konuda İngilizce olarak kendinizi ifade edebilmeniz mümkündür. Zor olan yanı ise belki Türkçemizde tam karşılığı
olmayan zamanların kullanımlarını iyi kavrayabilmektir.

Yakın bir zamanda İngilizce Zamanlar Tablosunu hazırlamak için çalışıyoruz ve yine öğrenmek isteyenler için İngilizce zamanlar pdf olarak yayınlamak içinde çalışacağız.

İngilizcederskitabi.com’da Simple Present Tense (Geniş Zaman) anlatımı, Simple Present Tense alıştırmalar ve cevaplarına çok detaylı bir şekilde aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İngilizce’de temel olarak kabul edilen zamanlardandır. Çok geniş kullanım alanı olduğu için günlük dilde sıklıkla kullanılır.

Simple Present Tense

İngilizce’de en çok kullanılan zamanlardandır. Present Continuous olumlu, olumsuz cümle ve Present Continuous olumlu ve olumsuz soru tiplerini detaylı olarak ele aldık. Ayrıca Present Continuous Tense alıştırmalar boşluk doldurma, konu anlatımı ve Present Continuous Tense cümlelerine aşağıdaki linkten çalışabilirsiniz.

Present Continuous Tense

İngilizce en çok kullanılan, temel zamanlardan biridir. Simple Past olumlu, olumsuz cümle ve Simple Past olumlu ve olumsuz soru tiplerine interaktif örnek cümlelerle anlattık. Simple Past Tense alıştırmalar test, konu anlatımı ve örnek cümlelere aşağıdaki linkten detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Simple Past Tense

Past Continuous Tense anlatımını, interaktif boşluk doldurma testleri ile daha anlaşılır bir şekilde destekledik. Past Continuous Tense örnek olumlu ve olumsuz cümle örnekleri ile olumlu ve olumsuz soru tiplerini Türkçe açıklamaları ile birlikte aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Past Continuous Tense

Present Perfect Tense ülkemizde İngilizce konusunda en çok sıkıntı çekilen zamanlardan biridir.  Present Perfect Tense’in nerede ve ne zaman kullanılacağını, Simple Past Tense ile aralarındaki farkı iyi anlayabilmek için bu zamanın ciddiyetle üzerinde durulması gerekiyorl.

Present Perfect Tense

Present Perfect Continuous Tense

Past Perfect Tense

Past Perfect Continuous Tense

Simple Future Tense

Future Perfect Tense

Future Continuous Tense

Future Perfect Continuous Tense

LYS KONU ANLATIMI

TÜM KONULAR TEST ÇÖZ

 

İngilizce Testleri